A AirsoftÚjonc wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Batmause (vitalap) 2009. november 20., 20:13-kor történt szerkesztése után volt.

(eltér) ←Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

Szeretnék kitérni a gázos pisztolyok működésére. A cikk első sorban GBB-kről született, ezért csak ezen típusok működésére térnék ki bővebben - amennyiben tudtok segíteni NBB-ről szóló cikk beküldésében, vagy ajánlásában nagyon megköszönjük

Általános tudnivalók

Alapvetően három működési elv létezik:

  • GBB - gas blow-back, szán hátrasiklásos
  • NBB - gas non blow-back, nem szán hátrasiklásos vagy fix szános
  • AEP - airsoft electronic pistol, elektromos pisztoly{br}

Vitatható egy revolverek besorolása, de inkább az NBB-k közé sorolnám.

Az AEP-ek működésüket tekintve nagyon hasonlóak az AEG-ekhez. A különbség az elrendezésben és a méretben nyilvánul meg. Régebben született egy leegyszerűsített cikk egy V2-es gearbox működéséről GearBox, hogyan működik néven. Kezdéshez áruk és fenntarthatóságuk miatt nagyon ideálisak. Teljesítményüket tekintve 180-220 fps közöttiek, 10-15 méteren kívállóan használhatóak.

NBB-k működésüket tekintve nagyon jól használhatóak. A rendszer kevésbé sérüléken, tartósabb és gyakran jobb teljesítményre képes. Szán hátrasikló társaikkal szenben kedvezőbb gázfogyasztás jellemzi őket. A valóság érzét viszont nagyban rontani fogja a fixen rögzített, vagy nem hátrasikló szán. Ezek ellenére jó kezdő fegyverek lehetne tartósságuk miatt.

GBB-kből manapság rengetekféle létezik. Típusban, minőségben és árban egyaránt hatalmas a választék. Lehet válogatni szimpátia, pénztárca, használhatóság szerint. Általánosságban 15-20 méteren alacsony szórásképpel, 30-35-ig ember alakra lőve használhatóak. Teljesítményük 280-380 közé tehető.

Miért jó a GBB/pisztoly?

  • Az összes airsoft replika között messze ők hasonlítanak a valós fegyver működéséhez. Öntöltőek, tár kiürülés után a szán hátra akad, hangosak, lövés esetén visszarúgnak.
  • Közelharc (cqb) során kompaktságuk nagy előny adhat. Gyorsabban lehet velük célozni, kicsik, könnyűek.
  • Használatuk nagyon kellemes, sajátos játék élményt ad - hiszen közel megegyeznek a valós pisztolyo működésével.
  • Úgy nevezett spring/gas/aep-napokon a legerősebb, legpontosabb fegyverek közülük kerülnek ki - kis mértékben előnyt jelent, nem beszélve egy ilyen játék élményéről.

Miért rossz a GBB/pisztoly?

  • Gyakran meghibásodnak - 40-50 táranként biztosan lesz valami kisebb/nagyobb hiba.
  • Plusz költségek merülnek fel - gáz.
  • Többet kell velük foglalkozni - játékonként tisztítás.
  • Egész napos játékra csak kompromisszumokkal lehet használni.

Milyen GBB-t vegyek?

Pontos választ nem tudok adni, hiszen nem lehet a világ összes GBB-jét kipróbálni. De nagy igazság azért van, a taiwan-i és japán gyártók pisztolyai nem véletlen drágábbak. ;)

Kínaiak{br} Eddigi tapasztalatok szerint a kínaiak olcsóak, de problémásak. Ismerkedésre megfelelőek, de számítani kell gyakoribb hibákra. Általánosságban jellemző rájuk a felemás minőség, amely igaz külső és a belső kidolgozásra is. A tömítések gyakran nem megfelelőek, a gyári rugók gyengék és kezeletlenek, a fém (inkább spiáter, ritkán alu) alkatrészek könnyen törnek.

JingGong - KSC-t próbálják koppintani. A belső korrekt, a hop-up felemás, a fegyverek szánja csúnyácska. Szerintem ár/érték szempontjából nem a legideálisabb.{br} Army - Olcsó, gyakran meghibásodnak. TokyoMarui koppintásokat gyártanak felemás sikerrel.{br} Bell - TokyoMarui koppintásokat gyártanak. Ár/érték/használhatóság esetében nagyon jó választás lehet. Jellemző rájuk, hogy a pisztoly mellé csomagolnak tartalék alkatrészeket is, ami nagyban megkönnyíti a szerelést.

Taiwan-iak{br} A taiwani gyártók pisztolyai nagyon jól használhatóak. Közép árat képviselik, általában márkás/japán gyártók megerősített változatai.

Wei-E Tech - TokyoMarui 1911-, Hi-Capa-sorozat megerősített, fémesített kiadásai - újabban a Berettát is átszabták. Léteznek olcsóbb változatok, amely sorszám nélküliek, gyengébb anyagokból készülnek. A drágább, sorszámozott változatok hálás darabok lehetnek. Egy-két alkatrészt viszont érdemes rögtön lecserélni - hop-up gumi, tömítések, töltő szelep. Felhasznált anyagok inkább vastagabb spiáterből történnek.{br} G&G - Egy Co2-es Hi-Capa replikájuk van, amely túl erős kategóriába tartozik. Külsőre, anyagminőségre viszont felveszi a versenyt a japánokkal.{br} KJW - Autentikus külső, közepes ár jellemzi. TokyoMarui alapokból indulnak ki ők is. Erős tartós külső jellemző rájuk. Néhány egyedi alkatrész miatt, és általánosságban nehéz hozzájuk alkatrészt szerezni - nem jellemző a sok hiba.{br} HFC - Főleg TokyoMarui megerősített változata. Minőséggel nem lehet probléma, tartós anyagokkal és szépen dolgoznak. Árban közép vonalat jelentik.{br}

Japánok{br} A japán márkák az airsoft replikák legjobbjait gyártják, ez nincs másképp a GBB között sem.

TokyoMarui - Mondhatnánk az airsoft atyjának is. Tartós belső, műanyag külső jellemzi. Drágák, cserébe nagyon tartósak - nem bánod meg a megvételét. Egyedül a Beretta szériáját nem ajánlom törésre hajlamos műanyag szánja és fix hop-upja miatt.{br} KSC - Saját fejlesztéseket használó cég. A KSC sajátossága, hogy trademarkok nélkül is gyárt pisztoly (KWA márka néven). Autentikus külső, erős belső, tartós használat, nagyszerű hop-up rendszer jellemző őket. Az új System-7 kiadású pisztolyaik egyenesen a GBB-k királyai teljesítményűket, pontosságukat tekintve.{br}

Pisztolyok felépítése

Általában minden pisztoly ugyanazon alkatrészekből készül, viszont a felépítés, elhelyezés és méret különböző lehet. Vannak speciális alkatrészek, amelyek csak bizonyos családok esetén található meg. Példának egy 2011-et választottam, hiszen megtalálható minden alkatrész és kezelőszerv.

|http://lh4.ggpht.com/_DK-e-ZEeIBM/SwbjC8oyKYI/AAAAAAAAA-M/Q_tkoyJDtXc/s128/3.1felepites.jpg|^http://lh4.ggpht.com/_DK-e-ZEeIBM/SwbjC8oyKYI/AAAAAAAAA-M/Q_tkoyJDtXc/s640/3.1felepites.jpg

1 - front sight, első irányzék{br} 2 - rear sight , hátsó irányzék{br} 3 - outer barel, külső cső{br} 4 - slide, szán{br} 5 - frame, keret{br} 6 - grip, markolat{br} 7 - hammer, kakas{br} 8 - trigger, elsütő billentyű{br} 9 - safety, biztosító{br} 10 - magcatch, tárkioldó{br} 11 - slide stop, szán akasztó{br} 12 - grip safety, markolat biztosító{br}

Megjegyzések:{br} Markolatból léteznek cserélhető markolat betéttel rendelkező darabok is. Erre nagyon jó példa a Beretta, vagy 1911. A biztosító esetén léteznek olyan típusok, ahol áttehető a másik oldalra - így bal kezesek számára is kényelmes lesz. Vannak viszont kivételek is, mint a Glock-család. A Glock-ok esetén két állású elsütőbillentyű található - bár néhány típuson a sorozat szám működik biztosításként.{br} Tűzváltó. Léteznek olyan pisztolyok is, amelyeken lehetőség van váltani hármas lövés (burst fire), sorozat lövés (full auto) és félautomata tüzelési mód között. A tűz váltó minden esetben a szán végén található.{br}

GBB-k felépítése, belső

|http://lh5.ggpht.com/_DK-e-ZEeIBM/SwLn8ZTtzTI/AAAAAAAAA8g/0JD6-9G1C4I/s128/1belso.gif|^http://lh5.ggpht.com/_DK-e-ZEeIBM/SwLn8ZTtzTI/AAAAAAAAA8g/0JD6-9G1C4I/1belso.gif

A - flowing valve, kiengedő szelep{br} B - valve knocker, ütőszeg{br} C - piston & piston head, dugattyú és dugattyúfej{br} D - loading muzzle, nózi/öltő-nózi{br} E - slide, szán{br} F - hop-up unit & hop-up rubber, hop-up egység és hop-up gumi{br} G - outer barell & inner barell, külső cső és belső cső{br} H - frame, keret vagy test{br} I - adagoló pálya, adagolótömb és lövedék (BB){br} J - magazine, maga a tár{br} K - gas, a tárba töltött gáz{br} L - inlet valve, töltő szelep{br}

A képen a következő alkatrészek nincsenek bejelölve:

  • hammer - kakas, amely segítségével felhúzható az ütőszeg.
  • magazine lip - Tárajak. A táron található alkatrésze, amely lezárja az adagolópálya útját, megtartja a lövedékeket.{br}
  • magazine spring - tár rugó. Pótlása szinte lehetetlen, csak nagyobb mennyiségben legyártva lehet hozzájutni.{br}
  • magazine follower - Adagolótömb, amely az adagolópályában helyezkedik el - szintén nehéz pótolni.{br}
  • magazine base - tárfenék{br}
  • safety - biztosítókar{br}
  • grip safety - markolat biztosító, csak 1911-replikák esetében{br}
  • magazine catch - tár kioldó{br}
  • slide stop - szán akasztó{br}
  • recoil spring - helyretoló rugó
  • spring guide - rugóvezető, néhány típusnál (1911, Hi-Capa) egy plusz alkatrész tartozik ehhez (spring guide plug)
  • front & rear sight - első és hátsó irányzék

GBB-k működése

Alapvetően minden típus ugyanazon elven működik, csupán az alkatrészek elrendezése és mérete között fedezhető fel különbség.

Valamilyen gáz segítségével juttatjuk ki a lövedéket a hop-up egységből, majd a csőből. Ugyanez a gáz a szánt hátratolja, majd a helyretoló rugók segítéségével a szán alap állapotba érkezik. Az alap állapotba érkezéskor a pisztolyban telélhető ütőszeg és elsütőbillentyű éles állapotba kerül, illetve a hop-up egységbe új lövedék kerül. Üres tár esetén az adagolótömb felnyomja a szánakasztót, így az utolsó BB kilövése esetén a szán hátsó állásban marad - jelezve a tár kifogyását.

[[imageauto ^2.1toltve.jpg]] Az első fázis a csőre töltés. A tárat megtöltjük gázzal és BB-vel, majd a fegyverbe helyezzük. A safe/biztonsági állást feloldjuk, majd a szánt hátrahúzva és elengedve a pisztoly csőretöltjük. Ekkor a kakas felhúzott állapotba kerül. Felhúzott állapotba az ütőszeg úgy szintén elsütésre készen várakozik.
[[imageauto ^2.2elsutes.jpg]] Elsütéskor a kakasrugót kiengedjük, majd a kakas és az ütőszeg elmozdul. Az ütőszeg ráüt a kiengedő szelepre (flowing valve), majd a táron keresztül távozik bizonyos mennyiségű gáz. A gáz a dugattyúházba kerül (dugattyú + dugattyúfej), ahonnan csak a nózin (loading muzzle) és a így a belső csövön keresztül távozhat.
[[imageauto ^2.2blowback.jpg]] A kieresztett gáz kilöki a hop-up egységben lévő BB-t, illetve a szánt hátralöki. A szán hátramozgásakor a kakast is felhúzza.
[[imageauto ^2.3blowback2.jpg]] A külső cső ekkor fix helyen marad, a nózi késve követi a szán mozgását - ebben 1 vagy 2 tolórugó segít, amelyek a dugattyú ház tetején helyezkednek el.
[[imageauto ^2.4toltes.jpg]] Ekkor "működésbe lép" a helyretoló rugó. A pisztoly szánját alap állapotba mozdítja, miközben a loading muzzle a hop-up egységbe tolja a következő lövedéket. A szán visszafelé mozgásakor élesedik az ütőszeg is.
[[imageauto ^2.5alapa.jpg]] Végül a ciklus befejeződött, a pisztoly újból alap állapotba kerül. A ciklus megismételhető ekkor (újabb lövés leadásával), vagy safe állásba nyugalmi állásba helyezhető. Természetesen a ciklus befejeződhet a szán hátsó állásban maradásával - üres tár esetén.

Készültek videók is, amelyen a TokyoMarui 5.1-et láthatunk kilassítva. Ezen a videón nagyon jól látható a pisztoly működése, illetve megfigyelhető a BB és a szán hátramozgásának különbsége - késés. Köszönet Crusse2-nek, hogy elkészítette ezeket a videókat!

TM 5.1, egész alakos videó{br} TM 5.1, félközeli videó{br} BB útja{br} Loading muzzle dolgozik, illetve ugyenez kinagyítva{br}

GBB tipikus hibáik

  • Kínaiaknál lehet számítani anyaghibákra. Eltörhetnek a belső alkatrészek, ezért is kevésbé ajánlottak.
  • Eltörik a loading muzzle - csere.
  • Eldeformálódik a loading muzzle tolórugója/tolórugói - csere.
  • Eldeformálódott, kínaiak esetén sorjás - rossz esetben mérethibás - hop-up gumi.
  • Tömítőgyűrűk kiszáradnak - szilikonban áztatás, vagy csere.
  • ABS anyagú szánok könnyen törtnék - Beretta, P226 különösen.
  • Elgyengülő kakasrugó, helyretoló rugó.
  • Könnyen eltörik a tárajak - már létezik fém tárajak is néhány kínainál (Bell).

Hop-up egységek

Többnyire kétféle hop-up egységet alkalmaznak a GBB esetében, illetve még léteznek fix hop-uposok és hop-up nélküliek - ritkák. Van a TokyoMarui-féle tárcsás hop-up egység, és a KSC-féle hop-up egység - amely úgyszintén tárcsás.

A TokyoMarui hop-up egységébe VSR-10 hop-up gumi való, amelyből sok gyártó által készített gumicska közül lehet választani. Az állításához mindenképpen szét kell szerelni a pisztoly - szánt kell csak levenni. Elállítódás ritka esetben fordulhat elő - rossz összerakás következménye képpen.

A KSC-féle hop-up egységbe speciális hop-up gumi való, amelyet nehezebb beszerezni. Érdekeképpen a G3/G36 hop-up egységéhez hasonlítható a legjobban, de a gumit egy csapágygolyó nyom be. Állításához a hüvelykivető nyíláson benyúlva mellékelt szerszámmal, vagy ujjal lehetséges.

Gázokról

Itthon főleg Ultrair, Guarder, Walther Airsoft Gas kapható - illetve még sok egyébb, nehéz felsorolni. Ezekeről később szeretnék egy tesztet készíteni, amely során egy kronózás alatt nézném meg a különböző gázos teljesítményét. Erre a tesztre a rossz idő miatt csak tavasszal szeretnék nekifogni - beküldött eredményeket nagyon szívesen fogadnánk addig.

K9 előzetes tesztje alapján:{br} Az Ultair és a Guarder hasonló teljesítményre képes, a Guarder nagyob fps-szórást produkál, viszont nála mértük a kettő közül a legmagasabb teljesíményt - tehát az Ultrair stabilabban teljesített.

A Blackwaterse.hu-n található cikket addig is merem ajánlani, még ha nem is szerepelnek már a most kapható gázok a listán. Ismételeten nagyon köszönet jár Becz Lászlónak az Airsoft fegyverekhez használható gázok című írásáért!

Végszó

Haladóbb, teljes felszereléssel és alapvető ismerettel rendelkező játékosoknak ajánlom első sorban a gázos pisztoly(ok) beszerzését és használatát. A nagyszerű játékélmény fűződik hozzájuk, cserébe drágák (vagy szervíz igényesek).

Batmause

Külön köszönet Will-nek, a http://www.airsoftguide.com írójának, hogy engedélyezte az általa elkészített fényképek felhasználását. Nagyon köszönjük!