A AirsoftÚjonc wikiből
(((()))(((Írás a fegyvereken általánosan használt optikai irányzékokról.))))
a (7 változat)
(Nincs különbség)

A lap 2014. szeptember 6., 10:48-kori változata

{s:Vote} Sok játékos szerel fel a fegyverére valamilyen célzóeszközt. Ezeknek lehet optikai és valós használati értéke.

A fegyver irányzéka

A fegyverek nyílt irányzéka két elemből, nézőkéből és célgömbből áll. A két elem közötti távolság adja az irányzóvonal hosszát, s ennek nagysága befolyásolja a pontos célzást.

Különböző nyílt irányzékok és rendezési módjuk: |{UP:ScrewTurn.Wiki.FilesStorageProvider(optikak)}open1.png|{UP:ScrewTurn.Wiki.FilesStorageProvider(optikak)}open2.png

Az airsoft fegyverek esetében a két legelterjedtebb típus az íves csapóirányzék (AK család), és a diopteres irányzék (M4/M16, MP5).

Diopteres irányzékkép

M16/M4|{UP:ScrewTurn.Wiki.FilesStorageProvider(optikak)}m4.jpg H&K MP5|{UP:ScrewTurn.Wiki.FilesStorageProvider(optikak)}mp5.jpg

Íves csapóirányzékkép AK47|{UP:ScrewTurn.Wiki.FilesStorageProvider(optikak)}ak.jpg

Célzáskor az irányzék, és a célgömb közepén lévő tüske teteje kerüljön egy vonalba a céllal. Ha a fegyver nem oda lő (kb. 30-40 méteren), akkor állítani kell az irányzékot. A célgömb általában csak függőlegesen, az irányzék pedig mindkét irányba állítható. Az állítása a fegyver kézikönyvében le van írva.

Optikák csoportjai

|{UP:ScrewTurn.Wiki.FilesStorageProvider(optikak)}Dotview.jpg Két fő csoportot különböztethetünk meg: red dotok és távcsövek. A red dot egy olyan irányzék, amiben egy világító pont, vagy célkereszt segít a célzásban, míg a fegyvertávcsövek nagyítással rendelkeznek, és egy szálkereszttel.

Red dotok

A red-dot típusú elektrooptikai irányzékokban egy speciális bevonattal ellátott lencse található, ezt világítja meg egy apró dióda, mely pontszerű fényt sugároz. Ez az apró pont képezi az irányzék célzó elemét. Színe lehet vörös vagy zöld. A fényereje legtöbbször állítható, és ezt a lehetőséget praktikus is alkalmazni. A különböző látási viszonyok között más-más fényerőt alkalmazva elkerülhető a szellemképesedés, vagy a zavaró becsillanás.

|{UP:ScrewTurn.Wiki.FilesStorageProvider(optikak)}red-dot_felepitese.gif

Kialakítás szerint csoportosítva ismerünk zárt és nyílt red dotokat.

  • A zárt red-dotok előnye, hogy a lencsék egy tubusba kerültek beszerelésre, így jobban védve vannak a mechanikai behatásoktól. A külső fényhatásokra ugyanebből az okból kevésbé érzékenyek.
  • A nyílt red-dotok kialakításuk okán érzékenyek a mechanikus behatásokra és a fényre. Ezért korlátozottabban alkalmazhatóak, de sokkal könnyebbek, kisebbek a zártaknál.

Ide sorolhatjuk még a holosightokat, amelyek airsoftban használatos változata működésében a red dotokhoz hasonlít. A valódi holosight működési elve nagyban hasonlít a katonai repülőknél alkalmazott HUD (Head-up display) rendszerhez. A célzó elem itt nem egy egyszerű pont, hanem egy egyszerűsített szálkereszt. Mivel túlnyomórészt nyílt kialakításúak, a holosightok is érzékenyek a külső behatásokra, illetve a fényviszonyokra.

Használatuk

Fontos, és sajnos sokan nem tudják, hogy a red dot irányzékokat kivétel nélkül két szemmel kell használni, nem úgy, mint a távcsöveket. Mindkét szem legyen nyitva, és a célpontra fókuszáljon! A fegyvert felemelve, a red dotot a szem vonalába emelve - továbbra is a célra fókuszálva - megjelenik a látótérben a pont, vagy célkereszt. Ezek úgy vannak kialakítva, hogy ha magát a célkeresztet nézzük, akkor homályos, de ha a célt, akkor éles a látott képe (ún. parallax kompenzált). Így ha zárt is a red dot, akkor sem takar ki a látómezőből semmit.

Nem kell vesződni, hogy az optika közepén legyen a célkereszt, mivel (a parallax kompenzáció miatt), ha látjuk a célkeresztet, akkor az a célon van.

Fajtái

Leggyakrabban ACOG-gal (eredetileg nem red dot, hanem 4x optika), Aimpoint replika (M2), EoTech E55X-sorozat tagjaival és egyszerű, zárt red dotokkal találkozhatunk. Léteznek távcsövekre szerelhető red dotok is, ezek nagyon jó választások lehetnek - mivel kis méretűek, és nagy variációs lehetőséget nyújtanak.

Nyílt irányzék|{UP:ScrewTurn.Wiki.FilesStorageProvider(optikak)}nyilt.jpg Nyílt irányzék, mini|{UP:ScrewTurn.Wiki.FilesStorageProvider(optikak)}nyilt_mini.jpg
"Konzerv"|{UP:ScrewTurn.Wiki.FilesStorageProvider(optikak)}konzerv.jpg Aimpoint M2|{UP:ScrewTurn.Wiki.FilesStorageProvider(optikak)}m2.jpg
ACOG|{UP:ScrewTurn.Wiki.FilesStorageProvider(optikak)}acog.jpg EoTech 551|{UP:ScrewTurn.Wiki.FilesStorageProvider(optikak)}551.jpg
Cobra|{UP:ScrewTurn.Wiki.FilesStorageProvider(optikak)}cobra.jpg ACOG + red-dot|{UP:ScrewTurn.Wiki.FilesStorageProvider(optikak)}acog.red_dot.jpg
Ezt kerüljétek, nem ívelt a lencse|{UP:ScrewTurn.Wiki.FilesStorageProvider(optikak)}rosszdot.jpg

Itt egy AATV videó a különböző red-dotokról: Youtube link

Nagyítással rendelkező red dotok

Alapesetben a red dotok nem rendelkeznek nagyítással, de ismerünk ettől eltérő eszközöket is. Ezek erősítése általában fix, és nem nagyobb 4x-esnél. A működési elvük hasonló a red dotokhoz, csak fel is nagyítják a cél képét. Használatuk hasonló a távcsövekéhez, egy szemmel történik, mivel zavaró lehet a két szem által látott kép különböző nagyítása. Egy trükkel viszont egyszerű red dotként is lehet használni őket: le kell csukni a belépő lencse oldali kupakját (ami a cső felől van), így az a szem fekete háttéren látja a célkeresztet. Mivel mindkét szem nyitva van, az ember agya átrakja a másik szem által látott képre a célkereszt képét, így ugyanúgy működik, mint egy sima red dot. Gyakorolni, szokni kell.

Az erősítés nélküli red-dotokat illetve holosightokat kombinálhatjuk speciális nagyító (magnifier) eszközökkel, így egy többcélú optikai irányzékrendszert kapunk.

|{UP:ScrewTurn.Wiki.FilesStorageProvider(optikak)}magnifier_holosight.jpg

Fegyvertávcsövek

Nagyítás szempontjából csoportosítva ismerünk fix és változtatható nagyítású céltávcsöveket. Az airsoftra alkalmazott eszközök túlnyomórészt olcsó replikák, s ezeknél az állítható nagyítású modellek nem mindig a legjobb választást jelentik. Az összeszerelés ezen céltávcsöveknél nem túl precíz, így előfordulhat, hogy az erősítés változtatásakor a szálkereszt elmozdul, így a találati valószínűség csökken.

Szerencsésebb, ha egy fix nagyítású eszközt választunk. Ismerve az airsoft fegyverek praktikus lőtávját, pontosságát, a 4x-es nagyítás tökéletesen kielégítő, és érdemes minél nagyobb látómezejű távcsövet beszerezni.

Fontos tulajdonságuk még a fókusztávolság, ami azt mutatja, mennyire kell közel hajolni az optikához, hogy éles képet lássunk. (pl. a G36-osok beépített optikája ezért is elég kényelmetlen.)

Jelölések

A céltávcsövek tulajdonságaira irányuló jelölések általában két elemből állnak. Példaként: 8X56. Az első szám az eszköz nagyítására vonatkozik (jelen esetben ez 8 szoros erősségű) a második szám a belépő pupilla mérete milliméterben. Bizonyos esetekben szerepelhet még egy „M” betű a jelölésben ez a sínes (Mit Scheine) szerelékre utal.

Komolyabb céltávcsöveknél megadják a látómezőre vonatkozó adatokat fokban vagy méterben. Példaként a 140/1000 m jelölés azt jelenti, hogy a távcsőbe nézve 1000 méteren egy 140 méter átmérőjű kört látunk be.

Használatuk

Mivel távcsöveket leginkább erős fegyvereken használnak, ezért a távcsővel való ismerkedést kezdd azzal, hogy megtanulod, hogy x távolságon mekkorának látszik benne egy ember, vagy ember része (pl.: fej). A legfontosabb, hogy a minimum rálövési távolságot meg tudd állapítani az optikán keresztül nézve is. Tehát a MASZ szerint, ha a fegyvered erősebb 430 fps-nél, akkor a 20m-t tanuld meg jól. Mivel az egyedi szabályok ettől eltérhetnek, a többi távolsággal is érdemes tisztában lenni. (pl.: Milsimnél 30m)

Szálkeresztek

A céltávcsövek szálkeresztjeinek kialakítása nagy változatosságot mutat, többféle különböző konfiguráció választható. Azonban figyelembe kell venni azt, hogy a vastag szálkereszt a célpontból nagy területet kitakarhat, s ez károsan befolyásolja a precíz találatok kivitelezhetőségét. (Sok szálkereszt távolság becslésre is felhasználható, azonban ismerni kell az adott konfiguráció sajátosságait.)

Külön említésre méltóak, a különböző megvilágított szálkeresztek. Ezek alkalmazása szürkületben, rossz látási viszonyok között, előnyös lehet. A legtöbb ilyen eszköz állítható fényerejű.

|{UP:ScrewTurn.Wiki.FilesStorageProvider(optikak)}celtavcso_metszet.jpg

Beállítás, belövés

Nagyon fontos, hogy a belövés előtt először a hop-upot állítsuk be!!!!

Ellenőrizzük az optika rögzítését is, mert a kotyogó szerelék lehetetlenné teheti az optika és a fegyver összehangolását! A belövést pontosan meghatározott távolságra elhelyezett célponton végezzük! (az airsoftban a legtöbb összecsapás 20-30m távolságban zajlik) Ha tisztában vagyunk azzal, hogy fegyverünk s vele együtt az optika pontosan milyen távolságra van belőve, játék közben alá és fölé célzással korrigálhatunk, ha célpont közelebb vagy távolabb van az ismert értékhez.

Az optikai eszközök beállítását két irányban végezhetjük: horizontálisan és vertikálisan. Belövésnél praktikusan egyszerre csak egy irányt állítsunk! Elsőként hasznos a horizontális pontosságot állítani. Amikor a becsapódások vízszintesen már nem mutatnak eltérést a szálkereszthez mérten, akkor hangoljuk be a vertikális irányt!

Az olcsó replikáknál az egyszerű, nem túl precíz állító mechanizmus okán előfordulhat, hogy a függőleges állításnál a vízszintes beállításunk elmozdul. Ez ilyenkor korrigálni kell.

A belövést mindig rögzített vagy legalább is stabilan feltámasztott fegyverrel végezzük, kizárandó az emberi tényezőből adódó hibákat! Lehetőség szerint használjunk fehér színű lőlapot (adott esetben készíthetünk is ilyet) mert, fekete alapon nehezen láthatóak a becsapódások nyomai.

Védelmük

Az airsoft játékokon előfordul, hogy egy szerencsés (szerencsétlen) lövés belövi az optika lencséjét. Beszerezhető, vagy készíthető védelem ellene, ami egy átlátszó plexi lap, a belépő lencse elé helyezve. Vagy az optikára, vagy a RIS-re, külön kis szerelékkel szokták rögzíteni.

A cikkben Hitman nyújtott sok segítséget.