A AirsoftÚjonc wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Csakip (vitalap) 2013. november 3., 14:54-kor történt szerkesztése után volt.

{s:Vote}

Elöljáróban

A párásodást 100%-ig megelőzni nem lehet, nincs teljesen biztos módszer a kiküszöbölésére! A fő kiváltó ok az izzadás, ennek mértéke egyénenként változik, tehát mindenkinél mások a körülmények. Soha se kössünk kompromisszumot a biztonság rovására! A páralecsapódás csak kellemetlen, a szem sérülése ennél sokkal veszélyesebb! Ha semelyik lentebb felsorolt trükk sem segít, inkább álljunk ki a játékból, vonuljunk a Biztonsági zónába, mintsem kockáztassuk a testi épségünket!

Az alábbiakban a védőszemüvegek párásodása kapcsán felmerülő problémákat vesszem górcső alá, és igyekszem hasznos tippekkel szolgálni a megelőzésükre.

A páralecsapódás jelensége akkor jön létre, amikor a levegő már nem tud több nedvességet megkötni, keletkezésének az oka, hogy a hideg felületen a meleg levegő lecsapódik és a hőmérséklet különbség miatt a meleg levegőben lévő víz kicsapódik.

Ruházat és egyéb felszerelés helyes megválasztása

Probléma: Az airsoftos körökben oly népszerű bonnie vagy jungle hat, a körbe érő karima okán megakadályozza az arcról felszálló pára elillanását, így gyakorlatilag mintegy visszaveri azt a szemüvegre.{br} Megoldás: Válasszunk olyan fejfedőt, amelynek nincs vagy csak kis méretű az ellenzője (pl. baseball sapka, field illetve marine cap) esetleg használjunk fejkendőt a sapka helyett! A kendőnek hátrányaként felróható, hogy nem védi arcunkat a napsütés és az eső ellen.


P: A különböző sisakok használata nagyban növeli a párásodást, mert nincs meg az a légáteresztő képességük mint a pamutból, vászonból és egyéb szövet anyagokból készült fejfedőknek. A fejbőrről felszálló pára így a szemüvegen csapódik le.{br} M: Kössük fejünkre a sisak alá valamilyen pamut fejkendőt, amely segít felszívni az izzadságot, ráadásul megakadályozza, hogy az a szemünkbe csorogjon! Visszaállás, tárazás illetve "halotti státusz" idején vegyük le sisakunkat, fejkendőnket így azok valamelyest képesek száradni!


P: A szintén oly népszerű shemagh kendők, miután az izzadságtól átnedvesedtek ontani kezdik a párát, amely egyenesen a szemüveg felé távozik.{br} M: A nyak védelme fontos, egyrészt a becsapódó BB-k által okozott sérülések ellen véd, másrészt megakadályozza pl. a szúnyogok zavartalan lakomázását. Ezen kívül a nyak bőrének színe feltűnő- csakúgy mint az összes többi bőrfelület - és némely esetben kényelmetlen azt álcafestékkel elfedni. Használjunk hálós kivitelű sálat, ez megfelelő védelmet nyújthat, ugyan akkor nehezebben nedvesedik át és nem köt meg annyi folyadékot!


P: A túlontúl zárt felsőruházat - főképpen nyáron - is okozhat párásodást, hiszen fokozza az izzadást. Ugyan akkor a párolgás exoterm folyamat, minek során a testünk hőmérséklete csökken.{br} M: Törekedjünk a helyes ruházat megválasztásra, de figyeljünk arra, hogy főleg nyáron a túlontúl lenge ruházat (pl. sima póló, rövid ujjú ing) nem véd a BB-k okozta hámsérülésektől, és a fedetlen bőrfelületek könnyen leégnek!


P: A zárt, merev taktikai mellények is fokozzák az izzadást s vele együtt a párásodást.{br} M: Kompromisszumos megoldásként használjunk kevéssé zárt mellényeket, chestrig-et, ALICE rendszerű málhafelszerelést stb.!

A szemüvegek párásodásának megelőzése - tippek, trükkök

FONTOS!

Ha játék közben tisztítjuk szemüvegünket, mindig ügyeljünk arra, hogy a folyamat közben esetleg lövést kaphatunk!!! A tisztítás elvégzéséhez keressünk olyan helyet, ahol védve vagyunk (épületben egy szoba sarka, erdős területen egy kellően vastag fa stb.) és kérjük meg társainkat, hogy álljanak szorosan a közelünkbe! Ha nincs rajtunk a szemüvegünk és éppen ránk lőnek, ne forduljunk meg megnézni, hogy honnan jött a lövedék!!! Azonnal vegyük vissza a szemüveget, és csak akkor folytassuk a tisztítási műveletet, ha a veszély elmúlt!

A legjobb és legajánlatosabb megoldás egy olcsó tartalékszemüveg beszerzése, melyet a fenti esetekben a tisztítás idejére fel tudunk venni!

A szemüvegek lencséjére kerülő szennyeződések (zsír, olaj, álcafesték, szúnyog illetve kullancsriasztó stb.) fokozhatják a párásodást!

Megelőzése: samponos, mosogatószeres vízzel áztassuk le a szennyeződést, rázzuk le a felesleges vizet majd mikroszálas törlőkendővel töröljük szárazra! Babaszappanos oldattal is kezelhetjük a lencsét, sőt ez egyfajta "szegény ember páramentesítőjeként is megfelel. A papírzsebkendő, kéztörlő használata nem ajánlott, mert az alapanyagául szolgáló apró faforgácsdarabok csiszolópapír-szerűen koptatják el a lencsék felszínét!!!

Játék közbeni tisztításra használjunk szemüvegtisztító és páramentesítő folyadékot! Hasznos lehet, illetve balesetvédelmi szempontból is előnyös ha van tartalék szemüvegünk! Azonban fontos figyelembe venni, hogy bizonyos párátlanító folyadékok irritálhatják a bőrünket, szemünket, ezért mindenképp teszteljük le azokat használat előtt!

FONTOS!

A párásodást gátló bevonattal ellátott szemüvegeket nem ajánlott párátlanító folyadékkal tisztítani, mert előfordulhat, hogy károsodik a bevonat!!! Ebben az esetben a sima langyos-kéz meleg vízzel és a már említett mikroszálas törlőkendővel tisztítsuk!

Az arcbőrünkről felszálló pára a szemüveg lencséjén könnyedén lecsapódik

Megelőzése: A különböző izzadásgátló golyós dezodorok, stiftek használatával ez elkerülhető. Arcunkat - főként a szemüveg környékén finoman kenjük be, és ez időnként ismételjük meg! Praktikus a parfümmentes izzadásgátló szerek alkalmazása, azonban ügyeljünk arra, hogy ezek lehetőség szerint ne kerüljenek a szemüveg lencséjére!!! Természetesen ez a trükk álcafesték használatakor nem működik, bár ezen festékek is rendelkeznek némi izzadásgátló hatással.

Megoldás lehet még ha időközönként megállunk, és valamely felszerelési tárgyunkkal (praktikusan nem a fegyverünkkel, hanem pl. a sapkánkkal) finoman legyezzük a szemüvegünket. Az így keletkező légmozgás segíti a kicsapódó pára felszáradását, és hűsíti az arcbőrünket mérsékelve az izzadást.

Léteznek olyan airsoft szemüvegek, amelyek beépített ventilátorral vannak ellátva. Ezek általában két fokozatban működtethetőek: alacsony, amely nem viszi le a párát, és egy magas, ami zavaróan zajos. Figyelni kell arra, hogy a folyamatos légáramlat kiszárítja a szemet, és könnyen kötőhártya-gyulladást okoz! Jobb megoldás ha nem folyamatosan megy a ventilátor, hanem csak amíg a párát lefújja.

Külön szót érdemelnek a dioptriás betéttel ellátott szemüvegek. Itt külön oda kell figyelnünk a betétlencsék tisztítására, páramentesítésére! Fontos, hogy jól állítsuk be a szemüvegünk pozícióját, mert a betét közelebb van az arcunkhoz, ezért fokozottan párásodik. Praktikusan úgy kell elhelyeznünk a fejünkön a szemüveget, hogy a lehető legtávolabb essen a lencse az arcunktól, de figyelni kell arra, hogy ne keletkezzen nagyméretű rés, ahol egy elkóborolt BB esetleg bejut és sebesülést okoz! Mielőtt használatba veszünk egy ilyen védőeszközt, otthon, nyugodt körülmények között próbáljuk pontosan beállítani!