A AirsoftÚjonc wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Batmause (vitalap) 2009. április 23., 10:15-kor történt szerkesztése után volt.

Az airsoft fegyverek - pisztolyok, puskák, automata fegyverek és shotgun-ok - légfegyverek, vagyis mindegyikben dugattyú által létrehozott légnyomás röpíti ki a lövedéket (BB-t) a csőből. Légfegyverek tehát, ám jóval gyengébbek alapkivitelben; a klasszikus csőletörős légpuskáknál akár ötször is gyengébbek, már ami a csőtorkolati energiájukat illeti. A légpuska felső határértéke 7,5 joule, míg egy airsoft fegyver gyárilag 0,5-1,5 joule között mozog általában. (Az airsoft fegyverek erejével kapcsolatosan érdemes elolvasni a <a href="fps.html">számok világa</a> lapot.)


Alapvetően - a rugó megfeszítésének módját tekintve - háromféle airsoft fegyver létezik:

  • rugós ("spring-es" vagy "springer"),
  • elektromos ("AEG", azaz automata elektromos fegyver vagy "AEP", azaz automata elektromos pisztoly változatban) illetve
  • gázos ("GBB" azaz szánhátrasiklásos vagy "NBB" azaz nem szánhátrasiklásos változatban).


A rugós fegyver úgy értendő, hogy a rugót kézi erővel kell megfeszíteni, méghozzá minden egyes lövés előtt. (Az elektromos fegyverekben is természetesen rugó található, de azokat a rugó mozgatási módjáról nevezték el elektromosnak.) Rugós kivitelben többféle fegyverkategória közül lehet választani; van ilyen pisztoly, puska (főként shotgun típusú), géppisztoly replika, sőt mesterlövész (sniper) puska is. A profi mesterlövész fegyverek (a kínai modellek csak komoly és drága tuning esetén számítanak ide) többségükben rugósak, és annyiba kerülnek, mint a drágább AEG-ek.


Az AEG-ek és AEP-ek elektromos motor által fogaskerék-áttételeken keresztül megfeszített rugó segítségével állítanak elő nyomást a fegyver lelkében, amelyet gearbox-nak (röviden GB-nek) neveznek, amely magyarul fogaskerékházat jelent. A motort akkumulátor hajtja, amely alapesetben a fegyvertesten belül kap helyet. Ezek a fegyverek sorozatlövők (többnyire állítható egyeslövés üzemmóddal), és a márkásabb modellek kb. 1 joule erejűek. (Az olcsóbb, ma már ritkának számító műanyag belsejű AEG-ek gyengébbek, míg az újabb kiadású, fém belvilágú kínai kópiák erősebbek ennél.)


A gázos fegyverekben nincs rugó, hanem a gáz nyomása röpíti ki a BB-t a csőből. Elsősorban pisztolyok üzemelnek gázzal (ezen belül két kategória van, a GBB azaz szánhátrasiklásos, valamint az NBB/GNB azaz a fix szános), de shotgun és sniper fegyver is lehet ilyen.

Milyen airsoft fegyvert érdemes venni?

Spring-es fegyvert - shotgun-on (különös tekintettel a háromlövetű változatokra) és mesterlövész puskán kívül (a mesterlövészkedésről vallott nézeteinket lásd a keretes írásban itt) - véleményünk szerint nem érdemes venni, mert a nagyon kezdők is hamar átállnak automata fegyverekre, a meglévő spring-es fegyverekkel meg nem tudnak hol játszani, ugyanis ma már szinte senki nem szervez spring-es játékokat, így aztán előbb-utóbb a tulajdonos meg akar válni tőlük, ám az alacsony érdeklődés miatt - szinte állapottól függetlenül - csak a bolti ár töredékéért tudja értékesíteni őket.


A belépőszintű, de már tökéletesen használható kínai AEG-ek (főként MP5-ös változatok Cyma vagy Jing-Gong változatban, 350-400 fps körüli teljesítménnyel) 20-25 ezer Ft környékén indulnak, illetve - opcionálisan - egy szakemberrel való, 4-5 ezer Ft körüli átnézetést kell hozzá számolni. (Az utóbbi kettő indulásból nem is feltétlenül szükséges, ha az ember véletlenül olyan kínai töltőt fog ki, amit be tudja dugni a konnektorba, illetve bízik abban, hogy a kínai gyárban megfelelő mennyiségű - nem túl kevés és nem is túl sok - és minőségű kenőanyagot tettek a fegyver gearbox-ába.)

A hazánkban legelterjedtebb elektromos fegyverek (AEG-ek) gyártóinak áttekintése

  • Tokyo Marui (TM) - Japán gyártó, az egyik legjobb márka. Drágák, jó alkatrész ellátottságuk van. Sokan a svájci órákhoz viszonyítják őket.
  • Classic Army (CA) - Hongkongi gyártó, szintén élvonalbeli. Teljesen autentikus kialakítás (fém, fa, stb), nagyon jó minőségű alkatrészek jellemzőek rá. Gyakran a TM-et javítják fel. Az újabb Sport Line (SL) széria viszont a kínai fegyverek minősége alatt teljesít.
  • Jing Gong (JG) - Az egyik legkomolyabb kínai gyártó. TM másolásból élnek, de egyre meggyőzőbben csinálják. Nem drágábbak a többi nevesebb kínai gyártónál, viszont masszív fegyvereket készítenek, amelyekkel többnyire kevés a baj. Jó tuningalapok.
  • Cyma - A másik legjobb nevű kínai gyártó. Elsősorban az AK-szériában jeleskedik, mindenféle változatot készítenek belőle. Több modelljük is "full fém", vagyis jó nehéz és masszív. Jó tuningalapok.
  • DBoys/Boyi - Az amerikai M4-es és M16-os széria, újabban pedig az AK szerelmesei számára (Kalash néven) ismerős gyártó. Egyre jobb minőséggel és kedvező árral rukkolnak elő. Sokan "fémesítik" M-szériás fegyverüket külön kapható Boyi testtel.
  • Airsoft Gun Manufacturer (AMG) - Kínai gyártó vegyes felhozatallal. Az újabb fegyvereik (fém M4/M16-ok és variánsai) nagyon jóra sikerültek, gyárilag feleslegesen erősek.

"A&K - Kínai gyártó, közepes/jó minőséggel.


(Megjegyzés: A fent említetteknél drágább és olcsóbb gyártók egyaránt léteznek, de a boltokban csak ritkábban találkozni velük, ezért nem szerepelnek a felsorolásban. Gyakorlatilag ez az öt márka tekinthető a legelterjedtebbnek, a három itt említett kínai pedig egyre nagyobb szeletet hasít az összes eladásból.)